Zářijové turné dětského sboru Iuventus Cantans a Cantando v Kanadě

Děti z pěveckých sborů Iuventus Cantans ze ZUŠ Pardubice a Cantando ze ZUŠ Skuteč se šťastně vrátily z úspěšného turné v Kanadském Quebecu zpět do České Republiky. Intenzivní přípravy a práce na společném projektu se vyplatily a přinesly očekávané ovoce.

Cesta začala v Montréalu, ve městě s bohatou kulturní aktivitou. Již dříve navázané přátelství s montrelským sborem “Petits Chanteurs du Mont Royal” a kvalitní průprava ze strany sbormistra Zdeňka Kudrnky, Jakuba Pikly a korepetitora Petra Hostinského umožnila, aby se děti aktivně zúčastnily hudebního doprovodu mše v renesančním Oratoriu Svatého Josefa na Mont Royal, které je největším chrámem na světě a poutním místem křesťanů, jež ročně navštíví přes dva miliony návštěvníků. Tamtéž proběhl první úspěšný koncert.

Další zastávka ve městě Trois Rivieres a sdílení společných zážitků s místním sborem včetně společného koncertu otevřely možnosti další spolupráce. Stejně úspěšné byly i koncerty ve Valleyfieldu, hlavním městě Ottawě, Quebecu a při zpáteční cestě opět v Montréalu v Laval. Zazněly skladby skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Zdeňka Lukáše, české lidové písně, spirituály, ale i skladby ve francouzštině, v rodném jazyce Quebecu.

Úžasným a emotivním zážitkem byla pro děti účast v přímém přenosu v populární kanadské televizní show “En direct de l´univers”, kdy v rekordním čase nastudovaly píseň Richarda Séguina “Chanson pour durer toujours” a poté přednesly s dalšími montrealskými zpěváky.

Během návštěvy Ottawy se nám dostalo vřelého přivítání od pana Bořka Lizce, velvyslance České republiky v Kanadě, za což patří velký dík jemu i jeho kolegům. V příjemné atmosféře neměly děti zábrany klást dotazy a odvděčily se zpěvem českých písní. Pan velvyslanec zahájil i náš koncert v kostele McKay United Church, kde podpořil naše turné a neopomenul zmínit významné osobnosti s českými kořeny působící na kanadské hudební scéně.

České děti měly možnost seznámit se s místní kulturou a národními zajímavostmi tolik odlišnými od našich. Nutno říci, že oba sbory kvalitně reprezentovaly Českou republiku nejen svým zpěvem, ale také skromným vystupováním na veřejnosti i v rodinách, které nám byly kvalitním zázemím po dobu celého našeho turné.

Pevně věřím, že se podaří naši zemi, náš Pardubický kraj a naše české umění kvalitně reprezentovat i v dalších projektech, které přispějí k vzájemnému obohohacení kultur a uvědomění si našich národních hodnot asounáležitosti.

Jsme velice rádi, že se podařilo díky koncertům získat obnos peněz, který bude směřovat na nákup potřebných pomůcek pro nemocné. To je jedním z hlavních účelů neziskové organizace Relais de Culture.

Velké díky patří České Ambasádě v Ottawě a panu velvyslanci Bořku Lizcovi, ZUŠ Pardubice a panu řediteli Zdeňku Seidlovi, ZUŠ Skuteč a panu řediteli Janu Papežovi, Pardubickému kraji, Nadaci Lenky a Romana Šmidberských, Oční klinice Oftex, Bowling Centru Trutnov za finanční podporu.

Helena Spudilová,

Organizátor, Relais de Culture