Koncertní turné Pardubického dětského sboru po Kanadě

Ve dnech 6. – 17. září podnikl PDS Iuventus Cantans cestu na koncertní turné po Kanadě. Sbormistru Zdeňku Kudrnkovi se podařilo vytvořit ojedinělý projekt, kdy PDS spojil síly se skutečským Cantandem (sbor ze ZUŠ Skuteč), jehož je také sbormistrem.

Čtyřicet nadšenců sborového zpěvu připravilo posluchačům hodinové koncerty, ve kterých vedle písní francouzských a anglických nezapomnělo ani na české skladatele Dvořáka a Smetanu. Veškerý repertoár předvedl sbor zpaměti, což bylo kanadským publikem velmi ceněno. Koncertní program začínal ve třetí největší katedrále na světě – L’ORATOIRE SAINT- JOSEPH DU MONT-ROYAL. Tento zážitek byl umocněn krásným pohledem z vyhlídky na podstatnou část Montreálu. Pobyt v Montreálu byl vystřídán přejezdem do sympatického města Trois Revieres. Koncertní produkci zde jsme zpestřili návštěvou vodopádů Montmorency a následnou návštěvou historické části půvabného města Quebec. Hudební produkce v Trois Revieres sklidily zasloužený obdiv a byl čas namířit směrem do hlavního města Kanady. Ottawa působí oproti Montreálu daleko útulněji a vedle koncertování čekala sbor příjemná „třešnička“ v podobě návštěvy našeho velvyslanectví v Kanadě (viz foto). Pracovníci úřadu se nám obětavě věnovali více jak dvě hodiny, a to včetně pana velvyslance a paní konzulky. Oba také přijali pozvání na večerní koncert, který pan velvyslanec také osobně zahájil. Po Ottawě nás však čekal ještě jednou návrat do Montreálu, přesněji do klidné části tohoto města – zvané Laval (asi 400 000 obyvatel). V předposlední den pobytu zde sbor zazpíval na dopolední mši a následně připojil svůj recitál. Poslední den v Montreálu byl zasvěcen toulkám po městě a drobným nákupům a večer 16. září jsme nasedli do letadla, abychom následující den bezpečně přistáli před polednem v Praze. V Pardubicích vítali rodiče nadšeně nejen své děti, ale i ty, kteří se postarali o zajištění umělecké úrovně vystoupení a organizační zajištění zájezdu. Byli to: dirigenti – Zdeněk Kudrnka a Jakub Pikla, korepetitor – Petr Hostinský, zástupkyně ředitele ZUŠ Skuteč – Lenka Dostálová a noblesní překladatelka do francouzštiny – Helena Spudilová. Všem patří velké poděkování za odvedenou práci. A mladí sboristé? … Výkony byly excelentní a byly podtrženy velkou disciplínou a kultivovaným vystupováním. Vskutku perfektní propagace základního uměleckého školství Pardubic a Skutče!

Závěrem bych rád poděkoval ředitelství ZUŠ Skuteč za výbornou spolupráci na společném projektu a na dálku i našim kanadským rodičům!

Zdeněk Seidl, ředitel ZUŠ Pardubice, Havlíčkova 925

Datum vložení: 23. 9. 2019 12:49